Wiedząc, że sport jest niezwykle ważnym elementem naszego życia członkinie Stowarzyszenia Matki Wariatki przeprowadziły w lutym 2018 r. sondaż wśród mam zgromadzonych na grupie społecznościowej. Jego wyniki wyraźnie wskazywały na potrzebę zorganizowania zajęć sportowych dla dzieci w Pile.

2 marca br. nastąpiło oficjalne podpisanie umowy ze Starostwem Powiatowym na realizację Naszego projektu. Zakładał on realizację trzech typów zajęć, w tym Akademię Piłkarską Matek Wariatek. Celem tej części projektu były działania zmierzające do popularyzacji kultury fizycznej wśród najmłodszych – do udziału w zajęciach zaprosiliśmy dzieci w wieku od 2 – 7 lat. W zajęciach dzieci uczestniczyły wspólnie z rodzicami, co sprawiło, że nie tylko aktywnie spędzano czas, ale także pracowano nad poprawą i umocnieniem relacji rodzinnych, wzajemnie motywowano się do ćwiczeń i spędzono czas na wspaniałej zabawie w gronie rodziny i przyjaciół.

Projekt dał dzieciom możliwość udziału w bezpłatnych zajęciach z doświadczonym trenerem. Do współpracy w Akademii Piłkarskiej Matek Wariatek zaproszony został Mateusz Kostecki – młody, ale doświadczony zawodnik Red Dragons Pniewy, trener i instruktor piłki nożnej, reprezentant Polski U-21 w futsalu oraz król strzelców rozgrywek I i II Ligii Futsalu. Mateusz miał znakomite podejście do naszych najmłodszych, a jego otwartość, energia i spora dawka humoru podczas prowadzonych zajęć sportowych spowodowały, że dzieci pokochały zarówno trenera jak i prowadzone przez niego zajęcia.

Pierwsze ćwiczenia odbyły się w kwietniu br. w dwóch grupach wiekowych 2-4 i 4-7 lat. Spotkania Akademii Piłkarskiej Matek Wariatek miały miejsce w lokalu Stowarzyszenia Matki Wariatki przy ul. Wojska Polskiego 36 w Pile, a w słoneczne dni spotkaliśmy się na Stadionie Gwardii przy ul. Okrzei w Pile. Zajęcia prowadzone były w grupach liczących do 20 dzieci.

W sumie przeprowadziłyśmy 38 godzin zajęć. W projekcie udział wzięło ponad 120 dzieci. Zainteresowanie zajęciami przerosło nasze oczekiwania, a listy do zapisów zapełniały się w niecały tydzień po ogłoszeniu naborów. Dzieci już od najmłodszych lat uwielbiają biegać, skakać i bawić się w gronie rówieśników, a sami wiemy, że ruch to samo zdrowie. Poza tym zajęcia organizowane pod nazwą Akademia Piłkarska Matek Wariatek miały jeszcze jeden bardzo ważny element, którego nie doświadczymy na żadnych płatnych zajęciach w szkółkach piłkarskich – jest to czynny udział rodziców, zajęcia prowadzone dla całych rodzin. Maluchy nie tylko mogły grać i bawić się wspólnie z rodzicami, ale także brać z nich przykład, obserwować prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, nawiązywać głębsze relacje rodzinne i budować podstawy prawidłowego zachowania w grupie i społeczeństwie.
Rezultatem naszego projektu jest drużyna ponad 120 maluchów, które pokochały piłkę nożną. Każde z nich może zostać piłkarzem, mogły odkryć swój wyjątkowy talent i stać się mistrzami. Wspólnie z Trenerem i Rodzicami wskazałyśmy im drogę i pokazałyśmy, jak dużo mogą osiągnąć ćwicząc i bawiąc się jednocześnie. Sukces naszych dzieci to nasz sukces!

Naszym marzeniem jest kontynuacja projektu, w który swój czas, pracę i serce włożyło wiele osób – od członkiń Stowarzyszenia, które przygotowały i koordynowały Projekt, przez najwspanialszego Trenera – Mateusza Kosteckiego, po Starostwo Pilskie, które sfinansowało projekt i naszych wspaniałych sponsorów: PSB Mrówka w Pile (sztuczna trawa i część sprzętu sportowego), Bar Mobilek (remont pomieszczenia) i Sady Dolina Noteci (soki dla małych zawodników i zawodniczek). Największe podziękowania kierujemy do Rodziców i dzieci, które z ochotą i radością uczestniczyły we wszystkich zajęciach Akademii Piłki Nożnej Matek Wariatek!

Autorka: Agnieszka Łaniucha – Ciećko